I stedet er det ondsindet malware, som i forvejen gemmer sig i systemet, der får computeren til at gå ned med ”blue screen of death”. Det fortæller repræsentanter fra Microsofts sikkerhedsafdeling.
Pas på falsk Microsoft-opdatering
(06. jan)Kæmpe opdatering fra Microsoft
(08. okt)Microsoft lapper kritisk hul i Windows
(08. nov)Kritisk sikkerhedshul i Windows lappet
(09. mar)Hvor sikker er Windows 7?
(31. jul) Den skadelige software er nærmere bestemt et rootkit ved navn Alueron, som laver ændringer i Windows-kernen, hvorved det efterlader systemet i en ustabil tilstand.
Windows understreger derfor, at der ikke er nogle sikkerhedsproblemer med opdateringen MS10-015 (KB977165), som man oprindeligt troede forårsagede nedbruddene.
De fortæller dog ikke hvornår den igen vil være tilgængelig via Windows Update. I øjeblikket arbejdes der på en løsning til at opspore og fjerne Alueron fra inficerede systemer, som Microsoft håber at have klar i næste uge.



