Husk
Ny bruger: Opret dig her
Glemt adgangskode: Klik her
LEDIGE STILLINGER

Tagget med: 

Nyhed:

Stor lyd i den lille bærbare

Logitech Laptop Speaker Z205 er en ny højttaler til bærbare, som kan klipses på skærmen og give lækker lyd i de små transportable maskiner

Af Rasmus Elm Rasmussen

De bærbare computere har nogle væsentlige ulemper i forhold til store stationære systemer. Udover ydelsesmæssige begrænsninger er det lydmæssige potentiale i de indbyggede højttalere langt fra så stort det man kan få ud af et sæt dedikerede pc-højttalere tilsluttet en desktop-computer.

Det tyder dog på at producenterne er begyndt at rette mere opmærksomhed på dette punkt og arbejde på løsninger, der kan gøre den bærbare lydoplevelse ligeså god som den stationære.

I tirsdags kunne vi fortælle, at ASUS er på trapperne med laptops der har specieldesignet ”B&O”-lydsystem, og visse af de bedre bærbare bliver udstyret med ekstravagante højttalere fra eksempelvis Harmann Kardon.

Er du ikke indstillet på at ofre store summer på en ny bærbar med godt indbygget lydsystem, er der imidlertid også andre – og billigere – muligheder.

Logitech melder sig nu på banen med en letvægtshøjttaler til netbooks og andre bærbare, der kan clipses på skærmen, så det bliver muligt at få ordentlig lyd i den lille computer, mens man er på farten.

Højttaleren måler 3,5 cm i tykkelse og 6,3 cm i højden, så den er let at have med i tasken, og den tilsluttes via usb uden behov for ekstern strømforsyning.

Stereolyden leveres af to high-performance drivere, en indbygget forstærker og en akustisk indkapslet tuner. Hvilken lydkvalitet det så giver, kan vi ikke fortælle, men Logitech lover, at du får god stor lyd, som kan tåle at give skruet op - og den kan jo i hvert fald næsten kun blive bedre end de sædvanlige indbyggede højttalere i notebooks og netbooks.

Med en pris på blot 379 kroner virker det derfor umiddelbart som en fornuftig opgradering, hvis man har behov for lidt bedre lyd i den bærbare.

Logitech Laptop Speaker Z205 forventes i butikkerne i løbet af marts.

Læs mere om:  


Er dit domæne ledigt?
Powered by  
Tilmeld dagligt IT-nyhedsbrev
Få gratis tech-nyheder i din mail-indbakke alle hverdage. Tilmeld dig  her:
 
Gør den bedste handel

Powered by  
SPONSOR
SPONSOR
SPONSOR
SPONSOR
SPONSOR