Husk
Ny bruger: Opret dig her
Glemt adgangskode: Klik her
Køb dit magasin her
Find vej til en bladbutik med det nyeste magasin, skriv din adresse eller postnummer herunder, og se på kortet hvor din nærmeste bladbutik ligger
LEDIGE STILLINGER
SPONSOR
Nyt domæne? Automatisk backup med Cloud Drive

Tagget med: 

Nyhed:

Sony klar med folde-tablet

Tablet P er et helt nyt bud på en tablet, som har ikke mindre end to skærme og foldes sammen, så du kan have den i lommen

Af Rasmus Elm Rasmussen

Første indskydelse er, at den ligner et bipbip-spil fra 1980’erne. Ligesom disse er Sony Tablet P designet så smart, at du kan folde de to skærme sammen og smide apparatet i lommen. Med dimensioner på 79×180×26 mm, vægt på 372 gram og skærmstørrelse på 2×5,5" er den således væsentligt mindre end de øvrige tablets på markedet og oplagt for den, der ikke ønsker at slæbe en taske med for at have plads til sin tablet.

På trods af ligheden byder Sony Tablet P på flere anvendelsesmuligheder end Nintendos legendariske spillemaskine. Du kan for eksempel se video på den ene skærm, mens du bruger den anden skærm som fjernbetjening, eller du kan tjekke e-mail på den ene skærm, mens du bruger den anden som tastatur. De to skærme kan også kombineres til én stor, når du eksempelvis browser på nettet. Du kan endda vende Sony Tablet P om på langs og bruge den til at læse e-bøger på, præcis som var det en almindelig bog.

Skærmen i Tablet S er baseret på Sonys TruBlack-teknologi, der ved at kontrollere brydningen af lyset mellem lcd’en og skærmen giver mere levende farver, dybere sorte nuancer og et krystalklart billede. Den reducerer også genskin fra sollys og elektrisk lys, så skærmen er let at læse både indendørs og udendørs.

Processorkraften leveres af en Tegra 2-chip fra en Nvidia-processor, og der er indbygget WiFi og 3G, så du hurtigt kan komme på nettet og få adgang til dine yndlingstjenester.

Der er desuden indbyggede kameraer i både front- og bagside, så du kan tage billeder og optage video med tablet’en. Filer overføres nemt fra andre enheder som pc, digitalkamera eller videooptager direkte via usb 2.0-port og sd-kortindgang.

Sony har lagt stor vægt på mediefunktionaliteten, og Tablet P giver således mulighed for at styre dine medieenheder trådløst og dele indhold med venner og familie. Billeder og videooptagelser kan streames til dlna-kompatible tv’er og andre enheder med bare et enkelt klik. Derudover kan du også streame musik fra Sony Tablet P til trådløse højttalere og kontrollere øvrige Sony-enheder via WiFi – deriblandt et Sony Bravia-tv med ’Media Remote’-funktionen.

Styresystemet er det ikke længere helt nye Android 3.2, men Sony Tablet P er koblet op på tjenester, som giver adgang til et væld af spil, medier og netværksunderholdning.

Med Sony Music Unlimited får du adgang til mere end 10 millioner sange fra de store pladeselskaber, førende indie-selskaber samt musikudgivere verden over. Tablet P er desuden PlayStation-certificeret, så du kan spille spil udgivet til PlayStation-enheder, som eksempelvis originale PlayStation-spil.

Tablet P kommer i handlen allerede i midten af januar og vil koste cirka 5.000 kroner for en model med 4GB hukommelse samt WiF og 3G.

Læs mere om:  


Er dit domæne ledigt?
Powered by  
Tilmeld dagligt IT-nyhedsbrev
Få gratis tech-nyheder i din mail-indbakke alle hverdage. Tilmeld dig  her:
 
Gør den bedste handel

Powered by