Husk
Ny bruger: Opret dig her
Glemt adgangskode: Klik her
Køb dit magasin her
Find vej til en bladbutik med det nyeste magasin, skriv din adresse eller postnummer herunder, og se på kortet hvor din nærmeste bladbutik ligger
LEDIGE STILLINGER

Tagget med: 

Nyhed:

Pc-producenter sætter flere penge af til research

Pc-producenterne har sundet sig over krisen og er nu klar til at komme stærkt igen. Således har både HP, Dell og Acer sat alle sejl til for at bruge flere kræfter på udvikling

Af Peter Hyldahl

Den finansielle krise har mildt sagt sagtnet salget hos pc-producenterne. Det er både på grund af krisen, der startede i 2008, og konkurrencen fra tabletcomputere og smartphones, der giver den traditionelle pc hård konkurrence.

Det har pc-producenterne haft tid til at sunde sig over og er nu klar til at komme stærkt igen. Således har både HP, Dell og Acer sat alle sejl til for at bruge flere kræfter på udvikling.

Sammen med den enkelte producents evner udi branding og marketing vil research og udvikling være fremdriften, der kan øge deres konkurrenceevne i fremtiden. Det udtaler kilder til industrimediet Digitimes.

HP, som er en af de største spillere, er enig. De smider i hvert fald også en ekstra stor pose penge i research- og udviklingsafdelingerne. Det er ikke den eneste organisatoriske ændring, der skal styrke udviklingen.

Direktøren af HP’s udviklingslaboratorier (HP Labs) rapporterer nu direkte til selskabets administrerende direktør Meg Whitman. Kilder oplyser til Digitimes, at Acer ligeledes opruster på research- og udviklingsfronten. Pc-producenten, der har hovedsæde i Taiwan, øger nemlig mandskabet.

Ifølge Digitimes forventes Acer at hente omkring 400 flere udviklere til firmaet – det svarer til en stigning på omkring 67 procent i forhold til starten af 2011. Oprustningen sker samtidig med, at Dell øger budgettet til research og udvikling med 51 procent i forhold til sidste år. Det betyder, at Dell i praksis sætter 1 milliard dollars om året af til dette område. Dell har også planer om fortsat at opkøbe interessante virksomheder, der kan bidrage til selskabets udvikling.

Læs mere om:  


Er dit domæne ledigt?
Powered by  
Tilmeld dagligt IT-nyhedsbrev
Få gratis tech-nyheder i din mail-indbakke alle hverdage. Tilmeld dig  her:
 
Gør den bedste handel

Powered by  
SPONSOR
SPONSOR