Husk
Ny bruger: Opret dig her
Glemt adgangskode: Klik her
Køb dit magasin her
Find vej til en bladbutik med det nyeste magasin, skriv din adresse eller postnummer herunder, og se på kortet hvor din nærmeste bladbutik ligger
LEDIGE STILLINGER
SPONSOR
Nyt domæne? Automatisk backup med Cloud Drive

Tagget med: 

Nyhed:

LG lancerer hybridmaskiner med Windows 8

Skub skærmen bagud med tommelfingeren, så bliver din tablet til en bærbar med Windows 8. LG bidrager til strømmen af nye Windows 8-computere med en smart lille hybridmaskine

Af Rasmus Elm Rasmussen

Windows 8 bliver startskuddet til en ny måde at bruge computere på, som ikke udelukkende er baseret omkring enten tastatur eller touchskærm, men som muliggør brugen af begge. Således præsenteres op til lanceringen af Windows 8 en lang række maskiner, der kombinerer de to styremetoder.

LG er klar med en hybridmaskine, der som udgangspunkt fungerer som en almindelig tablet med touchskærm, men nemt transformeres til en bærbar, ved at skubbe skærmen bagover, så et tastatur dukker frem. Vi har før set denne mekanisme hos Sonys Vaio-maskiner og Toshibas U925t, men ideen giver væsentligt mere mening i en maskine, der som LG's er født med Windows 8.

De tekniske specifikationer er der endnu ingen oplysninger om, og det samme gælder pris og lanceringsdato.

Læs mere om:  


Er dit domæne ledigt?
Powered by  
Tilmeld dagligt IT-nyhedsbrev
Få gratis tech-nyheder i din mail-indbakke alle hverdage. Tilmeld dig  her:
 
Gør den bedste handel

Powered by