Husk
Ny bruger: Opret dig her
Glemt adgangskode: Klik her
LEDIGE STILLINGER

Tagget med: 

Nyhed:

Internettet drukner i piratkopier

Efter lukningen af Pirate Bay er antallet af nye hjemmesider, som tilbyder ulovligt materiale eksploderet. Samtidig når mængden af spam, malware og andre web-baserede trusler nye rekorder

Af Rasmus Elm Rasmussen

Konklusionerne stammer fra en sikkerhedsrapport som McAfee netop har offentliggjort.

Rapporten peger på, at stigningen i fildelingssteder med ulovligt materiale kan have nær sammenhæng med lukningen af Pirate Bay.

Som vi berettede igår, står den berygtede hjemmeside i en stærkt presset situation, og det har længe været problematisk at få adgang til siden.

Noget tyder på at cyberkriminelle benytter denne situation til at tage markedsandele fra hjemmesiden. Mens Pirate Bay var for retten i Sverige, steg antallet af nye ulovlige fildelingssites således med 300 %. Tidligere brugere af siden udviklede de nye sites, hvor de kan dele deres programmer, film og musik.

Samtidigt har malwareudviklere skabt en lang række hjemmesider, der udgiver sig som torrent-sites i stil med Pirate Bay. Her prøver de at lokke brugerne ind for at downloade filer, der er fyldt med ondsindet malware.

Rapporten viser også, at internetbaserede trusler som spam og malware nåede nye rekordhøjder i juli, august og september. Niveauet er således steget med 10 % i forhold til den tidligere rekord, som blev sat i 2. kvartal i år. Spam udgør nu 92 % af alle e-mails.

Som om alt dette ikke skulle være nok er der samtidig konstateret flere og flere tilfælde af it-kriminelle, som afpresser ejere af websites med trusler om DDoS-angreb.

Foruroligende nyheder for netfolket.

Læs mere om:  


Er dit domæne ledigt?
Powered by  
Tilmeld dagligt IT-nyhedsbrev
Få gratis tech-nyheder i din mail-indbakke alle hverdage. Tilmeld dig  her:
 
Gør den bedste handel

Powered by  
SPONSOR
SPONSOR
SPONSOR
SPONSOR
SPONSOR