Husk
Ny bruger: Opret dig her
Glemt adgangskode: Klik her
Køb dit magasin her
Find vej til en bladbutik med det nyeste magasin, skriv din adresse eller postnummer herunder, og se på kortet hvor din nærmeste bladbutik ligger
LEDIGE STILLINGER

Tagget med: 

Nyhed:

Hitachi indtager ssd-markedet

Ultrastar bliver navnet på Hitachis ssd’er, som fås med 100GB, 200GB og 400GB og har en lang holdbarhed

Af Rasmus Elm Rasmussen

Hitachi er store på harddisk-markedet, men har hidtil holdt sig fra ssd’erne. Det er imidlertid slut nu, hvor producenten har slået sig sammen med Intel for at skabe hurtige solid state drev, der kombinerer Hitachi's harddisk-ekspertise med Intels 34nm SLC NAND flash-teknologi.

Ultrastar SSD400S serien er primært rettet mod virksomhederne og fås som både 2.5 tommer 6Gbps SAS modeller og 3.5 tommer 4Gbps FC modeller.

SAS modellerne giver læsehastigheder helt op til 535MBps og skrivehastigheder op til 500MBps, mens FC modellerne giver læsehastigheder på 390MBps og skrivehastigheder på 340MBps.

Drevene har størrelser på 100GB, 200GB og 400GB. Det sidste kan klare, hvad der svarer til skrivning af 19.2TB per dag i fem år, før det er slidt ned.

Lanceringsdato og priser er ikke annonceret endnu, og det vil nok også vare noget tid, før vi ser forbrugermodeller i handlen. Med specifikationer som disse må vi dog håbe, at de kommer på et tidspunkt.

Læs mere om:  


Er dit domæne ledigt?
Powered by  
Tilmeld dagligt IT-nyhedsbrev
Få gratis tech-nyheder i din mail-indbakke alle hverdage. Tilmeld dig  her:
 
Gør den bedste handel

Powered by  
SPONSOR
SPONSOR