Husk
Ny bruger: Opret dig her
Glemt adgangskode: Klik her
LEDIGE STILLINGER

Tagget med: 

Nyhed:

Hent den nye og hurtigere Firefox-browser nu

Nu kan du hente Mozillas spritnye Firefox-browser, der er version 3.5

Af Jeppe R. Børsting

Det er ikke ret længe siden Mozilla præsenterede den offentlige betaudgave af Firefox 3.5, der er selskabets nye hurtige browser, der samtidig har flere store ændringer. Der er ikke bare tale om en opdatering af netræven, men tilførsel af en del nye funktioner.

For eksempel satser browseren på geolocation, altså at den ved hvor i verden du befinder dig når du bruger nettet, så du kan få præciseret søgninger efter for eksempel butikker eller restauranter i forhold til hvor du er i verden.

Der er også en ny privat browsing funktion, der ikke gemmer optegnelser over hvilke websider du besøger og så har Mozilla implementeret deres helt nye JavaScript motor, kaldet TraceMonkey, som skulle være meget hurtig.

Mozilla kan godt regne med der bliver run på deres servere, med den nye browser. Da version 3.0 blev offentliggjort, hentede over 8 millioner mennesker browseren ned på én dag, og siden da er Firefox’ popularitet bare vokset.
Hvis du vil med på vognen eller bare vil opdatere din version af Firefox til den seneste udgave, er det bare med at komme af sted.

Hvis du allerede har installeret en beta-udgave af Firefox 3.5 kan du regne med at den automatisk vil opdatere sig til den endelige version.

Læs mere om:  


Er dit domæne ledigt?
Powered by  
Tilmeld dagligt IT-nyhedsbrev
Få gratis tech-nyheder i din mail-indbakke alle hverdage. Tilmeld dig  her:
 
Gør den bedste handel

Powered by  
SPONSOR
SPONSOR
SPONSOR
SPONSOR
SPONSOR