»Ved at give samtaler, sms’er og mms’er fri i familien kan man som familie spare rigtig mange penge på sin telefonregning. Det tror jeg, de fleste danske familier har en interesse i,« siger Jesper Theill Eriksen, koncerndirektør for TDC’s privatforretning.
TDC køber din gamle iPhone
(28. okt)TDC giver dig mobilsamtaler i hd
(02. feb)App giver gennemskueligt abonnement
(14. nov)Waoo dumper priserne på mobiltelefoni
(27. jun)Her får du billigst mobiltelefoni
(03. feb)3 optrapper mobil-priskrigen
(31. maj) En undersøgelse foretaget blandt TDC’s kunder viser, at 27 procent af alle samtaler foregår med familien i husstanden, mens 28 procent af alle sms’er og 28 procent af alle mms’er sendes til familien i husstanden.
Med FamilieFordel kan TDC’s kunder dermed slippe for at betale for mange hundrede millioner minutter, sms’er og mms’er om året.
»På den korte bane kommer TDC til at tabe penge på tilbuddet. Vi håber dog, at vores kunder til gengæld vil blive hos os meget længere, fordi det kan betale sig at have sin kommunikation samlet hos TDC,« siger Jesper Theill Eriksen.
For at tilmelde sin familie skal man blot gå ind på mit.tdc.dk, hvor man kan tilmelde en fastnettelefon og op til fem mobiltelefoner.
Tilbuddet kræver selvsagt, at alle i familien, der benytter sig af det, er tilknyttet et TDC-abonnement, og selvom teleskabet måske nok taber penge på sine nuværende kunder, er tilbuddet således også en glimrende mulighed for at trække flere ind i folden.





