Husk
Ny bruger: Opret dig her
Glemt adgangskode: Klik her

Tagget med: 

SSD, Corsair

Friske SSD’er fra Corsair

Corsair har netop introduceret flere nye serier SSD’er til både laptops og stationære.

Af Rasmus Elm Rasmussen

Markedet for Solid State harddiske vokser og vokser, og der er ingen tvivl om, at de hurtige flash-baserede lagringsmedier er vejen frem. SSD’erne havde visse startvanskeligheder, men i vores stortest kan du læse, at der er sket væsentlige forbedringer i stabiliteten.

Corsair er blandt de store spillere på markedet. De giver os nu en hel stak nye SSD’er – til den bærbare såvel som den stationære.

Til den bærbare møder man to nye serier - Nova, som består af en model på 64GB og en model op 128GB samt Reactor, som består af en model på 60GB og en model på 120GB.

Nova-serien giver 64MB cache og en maksimal læsehastighed på 215MB/s mens skrive-hastigheden ligger på 130MB/s for 64GB-modellen og 195MB/s for 128GB-modellen.

Reactor-serien giver hele 128MB cache og maksimal skrivehastighed på 250MB/s, mens 60GB-modellen kan læse op til 110MB/s og 120GB-modellen op til 170MB/s.

Drevene er baseret på MLC NAND flash hukommelse med et andengenerations SATA-interface. Nova-serien skulle desuden indeholde en Indilinx-controller.

Officielle prisangivelser er endnu ikke bekendtgjort, men drevene er blevet spottet til 163.34og 298 euro for Nova-modellerne og 154.74 og 290.35 for Reactor-modellerne hos tyske online-forhandlere.

Til den stationære skulle der være en serie SSD’er på vej med 128MB cache, 200MB/s læsehastighed, 240MB/s skrivehastighed, 512GB datakapacitet og en pris på ikke mindre end omtrent 10.700 danske kroner.

Ingen kommentarer fundet.
Log ind for at deltage i debatten.

Tilmeld dagligt IT-nyhedsbrev
Få gratis tech-nyheder i din mail-indbakke alle hverdage. Tilmeld dig  her:
Sponsor
Køb harddisk og grafikkort til din PC her!
Sponsor
Sammenlign Windows 7 og Playstation 3 priser
Sponsor
Brug for nyt Webhotel eller VPS?