Husk
Ny bruger: Opret dig her
Glemt adgangskode: Klik her
LEDIGE STILLINGER

Tagget med: 

Nyhed:

Fra garage til verden

Netværksfabrikanten ZyXel har i år eksisteret i 20 år, og de er kommet langt fra de første modem'er, som det hele startede med

Af Lars Bennetzen

Året var 1989 og hyletonerne fra modemet, når der skulle kobles op til Fido-net eller favorit bulletin boardet, var velkendte. Et af de modem'er der meget hurtigt blev populært, kom fra ZyXel, der i 1989 blev stiftet i Taiwan af Dr. Shun-I Chu, der sammen med en stab på fire ingeniører, udviklede de førset modemprodukter.

Der er siden sket rigtig meget for ZyXel. I dag har firmaet ikke mindre en 3.200 ansatte, er repræsenteret i 70 lande og har et totalt salg af netværks- og multimedieprodukter på ikke mindre end 2,5 milliarder kroner.

Videre fra modemer

Dr. Chu indså hurtigt, at selvom modem'er var en god forretning, så blæste udviklingens vinde en anden vej. Der blev derfor satset hårdt på at udvikle nye produkter, og ZyXel's innovationer rummer da også mange nyskabelser på verdensplan. Ikke mindst verdens første integrerede voice/fax/modem-produkt i 1992, og vendens første analoge/digitale ISDN-modem i 1995.

I dag er ZyXel kendt for deres netværksprodukter, og ikke kun netværksprodukter til private. ZyXel er i dag storleverandør til såvel private som virksomheder, og har produkter inden for stort set alle områder, hvor det handler om netværkskommunikation.

Som mange andre virksomehder, arbejder ZyXel også hårdt på, at mindske belastningen på miljøet. ikke mindst ved at reducere deres produkters strømforbrug, brug af miljøvenlige materialer i produktionen, samt minimering af emballage og transport.

Det bliver spændende at se, hvad ZyXel finder på i løbet af de næste 20 år. Tillykke til ZyXel fra redaktionen på Alt om DATA.


Er dit domæne ledigt?
Powered by  
Tilmeld dagligt IT-nyhedsbrev
Få gratis tech-nyheder i din mail-indbakke alle hverdage. Tilmeld dig  her:
 
Gør den bedste handel

Powered by  
SPONSOR
SPONSOR
SPONSOR
SPONSOR
SPONSOR