Husk
Ny bruger: Opret dig her
Glemt adgangskode: Klik her
LEDIGE STILLINGER

Tagget med: 

Nyhed:

Første 3D blu-ray afspiller i de danske butikker

Samsung er først i verden med en 3D blu-ray afspiller. Den lander i de danske butikker inden for de næste par uger

Af Rasmus Elm Rasmussen

Interessen for film i 3D vokser. I biografen har 3D-film fået deres gennembrud med blandt andet Avatar og Alice i Eventyrland, og der kommer samtidig flere og flere 3D-titler på videohylderne.

For at kunne se 3D-film hjemme i stuen skal du have et 3D-forberedt TV, 3D-briller og en blu-ray maskine, der kan afspille 3D. Selvom konkurrenterne er lige i hælene, er Samsung først på markedet med en blu-ray afspiller, der understøtter den tredimensionelle teknologi.

BD-C6900 er således fuldt udrustet til at afvikle branchens standard for 3D. Det betyder, at den kan sluttes til alle slags TV, som understøtter denne 3D-standard, og som har hdmi 1.4.

BD-C6900 afspiller også almindelige blu-ray- og dvd-titler. Derudover har den internet@tv med platform til Samsung Apps, der giver adgang til tjenester som eksempelvis YouTube.

Står du alligevel og mangler en blu-ray-afspiller kunne det således være, at du skulle overveje at gå hele vejen og få 3D med i købet, når du nu er i gang. Med en pris på 3.000 kroner er det nemlig ikke så vanvittigt meget ekstra du skal lægge i forhold til en almindelig blu-ray afspiller.

Læs mere om:  


Er dit domæne ledigt?
Powered by  
Tilmeld dagligt IT-nyhedsbrev
Få gratis tech-nyheder i din mail-indbakke alle hverdage. Tilmeld dig  her:
 
Gør den bedste handel

Powered by  
SPONSOR
SPONSOR
SPONSOR
SPONSOR
SPONSOR