NEX-5 og NEX-3 er de nyeste medlemmer af Sonys Alpha-familie. Ifølge producenten byder de kompakte kameraer på fordele man ellers kun finder i DSLR-kameraer. Det indbefatter billeder i DSLR-kvalitet samt fordelene ved udskiftelige objektiver.
Nu skal vi alle have spejlrefleks
(26. aug)Prisvenligt kamera med nyeste teknologi
(13. mar)Kompakt Sony-kamera i dslr-kvalitet
(18. maj)Lynhurtigt spejlreflekskamera fra Sony
(10. jun)Sony gør sit superkamera smartere
(06. sep) Sammenlignet med traditionelle spejlreflekskameraer betyder den spejlløse konstruktion i de nye kameraer, at de er langt slankere – helt ned til 24.2mm på det smalleste punkt for modellen NEX-5 og 25.4mm for NEX-3.
Begge kameraer er baseret på den helt nye Exmor APS HD CMOS sensor med en opløsning på 14.2 megapixel. Sensoren er langt større end traditionelle kompaktkameraer og skulle derfor leverer billeder med ekstrem lav billedstøj og en billedkvalitet, som man kender det fra spejlreflekskameraer.
Kvaliteten af både stillbilleder og videooptagelser forstærkes yderligere af den kraftfulde BIONZ-processor, der giver lynhurtige DSLR-lignende optagelser med hurtig og præcis autofokus.
Billederne og menuen vises på den 3” store LCD-skærm som kan vippes op og ned. Her kan du bladre rundt i den enkle brugerflade som både fotoentusiaster og nybegyndere skulle kunne have glæde af.
Kameraerne giver også mulighed for at optage HD-video med autofokus og stereolyd i MPEG4-format. Som de første Alpha-kameraer har NEX-5 og NEX-3 Sweep Panorama funktion, som automatisk stykker et panoramabillede sammen, når du drejer kameraet fra side til side eller op og ned.
Begge kameraer leveres med en superkompakt aftagelig blitz. Ønsker man at udvide de kreative optagemuligheder kan man desuden supplere med et bredt udvalg af udskiftelige E-mount objektiver som eksempelvis E 16mm F/2.8, der er velegnet til hverdagsbrug og nemt at smide i lommen eller E 18-55mm F/3.5-5.6 der skulle være godt til skarpe håndholdte optagelser.
NEX-5 er i butikkerne i midten af juni, mens vi må vente til midten af juli før vi ser NEX-3. Førstnævnte får prisen fra 5.000 kroner, mens sidstnævnte starter ved 4.200 kroner, afhængig af det medfølgende objektiv.







