Det var de store fladskærms-tv, der løb med opmærksomheden ved den nyligt afsluttede CES-messe. I fremtiden kan det imidlertid blive langt mindre apparater, der giver dig store billeder hjemme i stuen.
Ugens bedste elektronik-køb
(18. jul)iPhone 5 får superkamera fra Sony
(05. apr)Gadgets på fri energi
(05. aug)Mini-projektor filmer HD-video
(18. jun)En lille projektor til store opgaver
(20. maj)Bærbar med indbygget projektor
(18. maj) Producenter som Microvision, Texas Instruments og 3M er nemlig i fuld gang med at udvikle teknologien, der gør det muligt at projicere fotos og video fra små håndholdte apparater.
I efteråret så vi en forsmag med Canons COOLPIX S1000PJ - et lommekamera med indbygget projektor. Det bliver tilsyneladende ikke en enlig svale. Producenterne har store forhåbninger til de såkaldte pico-projektorer, som blev vist frem ved CES-messen.
Masser af små håndholdte apparater som mobiltelefoner, lommekameraer og mp3-afspilleren kan i dag tage billeder og video i god kvalitet. Grundet hardwarens størrelse kan man dog kun se dem på bitte små skærme, indtil man får dem hjem på computeren. Pico-projektorer løser dette problem ved at give mulighed for at se billederne i storformat, så snart de er taget.
Producenterne ser også et potentiale i bærbare computere, da de små projektorer vil kunne give forretningsrejsende mulighed for projicerer præsentationer direkte fra computeren.
Microvison spår at der for alvor vil komme gang i markedet om et års tid.



