Man kan sommetider overraskes over hvad der bruges ressourcer på at udvikle, og det er formentlig ikke alle de vil synes, at tiden er særlig fornuftigt brugt hos Nexus, hvor man nu er kommet ud af laboratoriet med en patenteret teknologi, der eliminerer klik-lydene i musen. Mange brugere vil netop hævde, at den hørbare respons, når man klikker på musen, er en positiv egenskab, men der findes givetvis også situationer, hvor den kan være en gene – Nexus nævner selv kontormiljøer med megen støj.
Trådløs strøm i trådløs mus
(18. mar)Trådløs mus til lommen
(17. feb)Mus til Windows 8
(30. okt)Fold musen sammen
(12. dec)Musenes leg på bordet
(06. aug)Lækkert desktopsæt til god pris
(17. feb)Nyt til den bærbare fra Logitech
(08. mar) Skulle du være blandt dem der lige netop søger lydløs mus du søger, er Nexus Silent Mouse således med stor sandsynlighed præcis hvad du søger.
Den lydløse teknologi er imidlertid heller ikke alt SM-5000 kan byde på. Musen benytter 2.4G trådløs teknologi til at kommunikere med computeren, der blot skal udstyres med en mikroskopisk nano-modtager.
Musen har ikke mindre end to scrooll-hjul – det andet på siden, samt en knap til at vælge tre DPI-indstillinger – 1000, 1200 og 1600 DPI.
Nexus SM-5000 fås i tre farver og sælges til 24,95 euro.





