Og lad det være sagt med det samme: Jeg tror ikke, at den røde farve og det blomstrede design på HP’s Mini 1000 Vivienne Tam Special Edition får ret mange mænd op i det røde felt af begejstring.
Læs også
Jeg er
nok heller ikke den rette til lige netop så ”kvindelig” en sag. Men
tilhængerne findes i stor stil, bare her på forlaget lød der
begejstring over Mini’ens udseende: ”Jeg vil KUN have den, fordi den er
blomsterudsmykket,” udbrød T3’s kvindelige layouter – til det kan jeg
sige: ” Jeg vil netop IKKE have den, fordi den er udsmykket med
blomster”. Men jeg var ene om holdningen, for flere andre af pigerne på
kontoret næsten hvinede af fryd over Mini’ens design og udseende. Sådan er vi så forskellige, og som vi ved, så er det jo ikke udseendet, der tæller, men det der er inden i.
Og hvad er der så inden i? Ikke noget dvd-drev i hvert fald… Men det er heller ikke vanvittigt vigtigt, og en fin underprioritering synes jeg. Jeg vil hellere have en tyndere og lettere netbook, som jeg kan sætte en usbnøgle i, i stedet for at skulle gå op i størrelse og vægt (og det er der jo ingen af os kvinder, der ønsker vel?).
Der sidder en
strømbesparende Intel Atom N270-processor i, så man burde kunne
forvente en fornuftig batterilevetid, samt 1GB hukommelse, 2
usb-porte, ethernet-port og de vanlige stik til mikrofon og hørebøffer.
Mini’en leveres med Windows XP.
Mini’en har 92% af normal
tastaturstørrelse, hvilket virkelig kan mærkes. Man sidder ikke og
fumler rundt på tasterne og rammer flere på én gang. Til gengæld er
touchpad’en en tilvænningssag. Det første stykke tid vil ens fingre
meget gerne ramme kanten oven over, men det kommer man nogenlunde
hurtigt efter.
Læs også
Widescreen-skærmen på 10,1 tommer er også en fin størrelse, og jeg må indrømme, at på trods af farven og udsmykningen, så er der ingen tvivl om, at netbooken er fantastisk at have med sig rundt. Den vejer næsten ingenting (1.02 kg), fylder næsten ingenting (333x110x295mm) og koster næsten ingenting – eller… den koster lige en krone under 4.000 kroner.
Hvis du er faldet for designet kan du fuldende stilen med en tilhørende taske, mus og tørklæde til dig selv, så du matcher din netbook. Sødere bliver det næppe. HP Mini 1000 Vivienne Tam Special Edition kommer på gaden her i denne uge.
