Husk
Ny bruger: Opret dig her
Glemt adgangskode: Klik her
Køb dit magasin her
Find vej til en bladbutik med det nyeste magasin, skriv din adresse eller postnummer herunder, og se på kortet hvor din nærmeste bladbutik ligger
LEDIGE STILLINGER
SPONSOR
Nyt domæne? Automatisk backup med Cloud Drive

Tagget med: 

Nyhed:

Alvorlig sårbarhed i Windows

Crackere udnytter et kritisk sikkerhedshul til at stjæle informationer fra Windows-brugere. Microsoft har længe kendt til hullet, men intet gjort for at lukke det

Af Rasmus Elm Rasmussen

Der er en ny Internet Explorer på gaden i morgen, og måske man hellere skulle skynde sig at opdatere. Lige nu kan crackere nemlig trænge ind i Windows-computere via de gamle versioner af browseren.

Et sikkerhedshul i Windows er blevet afsløret, som giver hackere adgang til computeren og mulighed for at stjæle personlige oplysninger gennem Internet Explorer. Microsoft har kendt til hullet siden januar, men da man ikke mente, det udgjorde nogen større risiko, har man ikke gjort noget for at lukke det.

Sårbarheden blev vurderet for svær at udnytte, men nu har det faktisk vist sig, at crackere tager besværet og har angrebet flere computere via hullet. Microsoft har udsendt en vejledning til at håndtere problemet, men endnu ikke lavet en sikkerhedsopdatering, som udrydder det.

Læs mere om:  


Er dit domæne ledigt?
Powered by  
Tilmeld dagligt IT-nyhedsbrev
Få gratis tech-nyheder i din mail-indbakke alle hverdage. Tilmeld dig  her:
 
Gør den bedste handel

Powered by